Piasek denny fluidalny powstaje w procesie energetycznego spalania węgla kamiennego w kotłach z paleniskami fluidalnymi, dla których charakterystyczna jest niska temperatura złoża fluidalnego, wynosząca około 850°C i zintegrowanie procesu spalania paliwa z odsiarczaniem spalin. Podstawowy skład piasków dennych to tlenki: krzemu, glinu i żelaza. Charakterystyczną cechą piasków dennych z kotłów fluidalnych jest zawartość dużej ilości postaci amorficznej glinokrzemianów oraz duża aktywność występującego w nich tlenku wapnia. Piaski denne z kotłów fluidalnych wykazują dużą aktywność pucolanową i właściwości hydrauliczne. W zależności od pochodzenia (elektrowni) oraz rodzaju paliwa zawartość tlenku wapnia i siarki w piaskach dennych jest na poziomie około kilkunastu procent. Piaski denne fluidalne mają postać ostrych ziaren o nieregularnym kształcie o wielkości w zakresie od piasku do żwiru. Piaski denne fluidalne nie przekraczają dopuszczalnych stężeń pierwiastków promieniotwórczych.

ZASTOSOWANIE:

W inżynierii komunikacyjnej piaski fluidalne mogą być stosowane, jako dodatki i składniki materiałów i produktów do zastosowań: 

w budownictwie drogowym i kubaturowym do:
ulepszania podłoża, stabilizacji gruntów, doziarniania gruntów niespoistych, podbudów pomocniczych, wzmacniania podłoży pod nasypy, wzmacniania warstw nasypów, budowy dróg technologicznych, leśnych, gruntowych, rekultywacji, wypełniania terenów niekorzystanie przekształconych, niwelacji terenu, robót ziemnych inżynieryjnych, do produkcji ceramiki i prefabrykatów budowlanych,

w budownictwie kolejowym do: wzmacniania podłoża pod nasypy kolejowe, wzmacniania warstw nasypów, ulepszania górnej warstwy podtorza kolejowego.

W górnictwie: w technologiach przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych, technologiach podsadzkowych, dodatek do wytwarzania specjalistycznych spoiw górniczych.

Kontakt handlowy

Łukasz Kula

Specjalista ds. Sprzedaży i Zagospodarowania UPS/UPW

571 668 460 

lukasz.kula@tauron.pl

Zamów online

Dokumenty do pobrania