Żużle powstają w wyniku spalania węgla kamiennego w kotłach pyłowych w elektrowniach i elektrociepłowniach. Głównymi składnikami żużla są: krzem, glin oraz żelazo. Zdecydowany udział stanowi suma tlenków SiO2 +Al2O3 +Fe2O3 , która wynosi około 75% całej masy.
Żużel ma postać ziaren o nieregularnym kształcie, barwy ciemnoszarej, o uziarnieniu charakterystycznym dla frakcji żwirowych i piaskowych w przewadze uziarnienia < 4 mm. Jest materiałem wilgotnym o zawartości wody około 25%. Gęstość nasypowa materiału wstanie luźnym wynosi: <1,0 Mg/m3. Żużel nie jest klasyfikowany do substancji niebezpiecznych dla zdrowia, życia ludzi i środowiska. Nie przekracza dopuszczalnych stężeń  pierwiastków promieniotwórczych. Nie podlega klasyfikacji zgodnie z Rozporządzeniem (WE) 1272/2008 oraz Rozporządzeniem REACH.


ZASTOSOWANIE:

W budownictwie, drogownictwie, kolejnictwie: dodatek do produkcji prefabrykatów budowlanych, jako materiał schudzający surowiec ilasty oraz obniżający koszty procesu produkcyjnego, lekkie kruszywo sztuczne do budowy i utwardzania dróg oraz budowy nasypów czy podtorzy kolejowych, dodatki do produkcji betonów i cementu, dodatki lub składniki podstawowe do produkcji betonu, zapraw, spoiw oraz ceramiki budowlanej, składnik różnego rodzaju spoiw mineralnych, składnik spoiw do ulepszenia właściwości gruntów, składnik mieszanek betonowych popiołowo-żużlowych podbudowy i stabilizacji dla budownictwa drogowego, materiał do ulepszania gruntów, materiał do doziarniania gruntów niespoistych, materiał do wypełniania pustek poeksploatacyjnych oraz materiał do niwelacji i rekultywacji terenu, do zimowego utrzymania dróg.
W górnictwie: w technologiach przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych, technologiach podsadzkowych, dodatek do wytwarzania specjalistycznych spoiw górniczych.

Kontakt handlowy

Łukasz Kula

Specjalista ds. handlowych

571 668 460 

lukasz.kula@tauron.pl

Zamów online

Dokumenty do pobrania